ENOVIA SmarTeam Design Express for MultiCAD (Autodesk Inventor)
ENOVIA SmarTeam, PLM (Product Lifecycle Management) řešení francouzského průkopníka v oblasti 3D navrhování a správy životního cyklu výrobků, společnosti Dassault Systèmes, je již v současnosti považováno za průmyslový standard správy a řízení výrobkových dat pro střední a menší výrobní organizace a konstrukční oddělení velkých organizací.
Jinými slovy PLM vytváří globální prostředí pro tvorbu a správu digitální definice výrobku. CIMdata, celosvětově uznávaný CAx/PLM konzultant tvrdí: „PLM je nejefektivnější investicí, kterou můžete nyní udělat, pokud chcete být vedoucí firmou ve svém oboru“. A Technodat, autorizovaný VAR (Value Added Reseller) partner společnosti Dassault Systèmes v České republice a na Slovensku dodává: „V současné době, kdy mnoho výrobních organizací v důsledku globální průmyslové recese plánuje a už i uskutečňuje různá úsporná opatření, právě PLM systémy mohou výrazně pomoci při snižování nákladů v rámci procesů vývoje a výroby nových produktů a v konečném důsledku tedy přispět k lepším obchodním výsledkům výrobní organizace“. Ptáte se jakým způsobem? Tím, že umožní efektivně zkrátit čas veškerých realizačních procesů, které mají vliv na rentabilitu výrobku: procesem projektového řízení počínaje, přes procesy řízení požadavků na výrobek, samotného návrhu, digitální definice a optimalizace výrobku, správy kusovníků a konfigurací, nabídkového řízení, schvalovacích a změnových řízení, poptávkového a výběrového řízení, řízení vztahů s dodavateli až po procesy vlastní výroby a následně i poprodejního servisu.
Typický dotaz potencionálního zákazníka Technodatu při první konzultaci na téma PLM zní: „Proč bychom si ještě pořizovali PLM, když jsme již nemálo finančních prostředků nedávno investovali do systému ERP?“ A naše odpověď: „Zásadní rozdíl mezi ERP (SAP, Baan, …) a PDM/PLM systémy je v tom, že informační systémy pro řízení výroby (ERP, Enterprise Resources Planning, plánování podnikových zdrojů) vám umožňují snižovat náklady, čili šetřit ty peníze, které již v podniku máte, ale neřeší, jak nové peníze do podniku přinést. Můžete tedy snižovat náklady, pokud ale nemáte výrobek, po kterém je poptávka, nebude vám to nic platné. Jediným skutečným zdrojem prosperity a rozvoje (růstu a konkurenceschopnosti) výrobní organizace je zvýšení příjmů z prodeje nových nebo inovovaných výrobků, tedy z inovačních aktivit. Tyto příjmy pak rostou s růstem obratu a ten roste v závislosti na zkracování doby uvedení nového nebo inovovaného produktu na trh (time to market). Pouze tedy fungující systém PLM (tedy např. ENOVIA SmarTeam, nikoliv ale třeba SAP) umožňuje zkrácení tohoto inovačního cyklu výrobků (vývoje a uvedení na trh). A navíc, PLM a ERP si vůbec nekonkurují, ale naopak vzájemně a výhodně se doplňují. Technodat je umí integrovat do fungujícího informačního systému, který pracuje s jedinou reprezentací dat, tzn., že např. kusovníková data, která vznikla v konstrukci a jsou v prvních fázích spravována a řízena PLM systémem ENOVIA SmarTeam jsou díky integraci PLM a ERP systémů ve vhodném okamžiku automaticky předána do ERP systému a zde využívána např. při plánování výroby.
Jaké tedy měřitelné (ekonomické) přínosy po zavedení a adaptaci PLM systému spolu s příslušným CAD systémem lze očekávat? Zlepšení kvality a zkrácení času (až o 50%) konstrukčního návrhu, snížení množství chyb v dokumentaci, snížení nákladů při návrhu nových dílů, snížení nákladů na konstrukční změny (až o 75%), snížení nákladů na výrobní nástroje a přípravky, zkrácení času přístupu (vyhledání) k existujícím datům (33% pracovní doby stráví konstruktér při vyhledávání správné informace, 15% požadované dokumentace nikdy nezíská a 45% požadované dokumentace jsou soubory uložené někde, kde by je nikdo nehledal), ve výsledku tedy zkrácení času uvedení nového produktu na trh (až o 30%).
A jaké konkrétní výhody přináší zavedení ENOVIA SmarTeam Design Express (SDE), startovacího balení PDM (Product Data Management) řešení s možností postupného rozšiřování v plnohodnotný PLM systém, nejen v útvaru konstrukce, ale i ostatních útvarech, které se aktivně podílejí na realizaci nového výrobku? Řešení umožňuje bezpečné strukturované ukládání dat do datového trezoru včetně jejich automatického zálohování, komfortní vyhledávání a rychlou identifikaci dat, prohlížení veškeré digitální dokumentace (až 450 datových formátů), autorizaci přístupu uživatele k dokumentům, sledování historie dat (řízení jejich verzí a revizí), integraci s příslušným CAD systémem (CATIA, SolidWorks, Autodesk Inventor, Solid Edge a Pro/ENGINEER) a MS Office aplikacemi (Word, Excel), týmovou spolupráci více účastníků při souběžné tvorbě návrhu, sdílení a delegování úkolů v projektu, standardizaci dílů a opětovné použití již jednou vytvořených konstrukčních návrhů. Z pohledu kusovníku, který nám nejlépe reprezentuje budoucí výrobek, SmarTeam Design Express umožňuje tvorbu konstrukčního kusovníku automaticky ze struktury sestavy a následně export do Excel tabulky, se kterou lze efektivně pracovat i v ostatních útvarech organizace.
Jak již bylo zmíněno, zavedení startovacího PDM řešení v konstrukci je první, správný a logický krok (mimochodem Technodat umí implementovat SDE řádově za 10 dní, čili již po této krátké době se začíná vložená investice do systému vracet), ale díky své modularitě jej lze postupně rozšiřovat nejen v dalších útvarech technické přípravě výroby (multi-CAD integrace s dalšími CAD systémy, které se v organizaci vyskytují, tvorba technologických a výrobních kusovníků, automatizace a řízení procesů a standardizace toku informací a dat mezi jednotlivými útvary, vedení projektů, tedy společná správa a řízení PLM a projektových dat i mezi dislokovanými vývojovými a projektovými týmy), ale i v rámci rozšířené organizace (integrace s podnikovými ERP systémy, replikace a synchronizace dat ve vzdálených lokalitách organizace, zapojení externích dodavatelů do systému, společná on-line komunikace v reálném čase nad 3D daty). Čili systém umožňuje postupný a hladký přechod z PDM v konstrukci, kde výrobková data vznikají, do plnohodnotného PLM v celé výrobní organizaci.
A na závěr několik referenčních implementací řešení. Z historických (a nejen z historických) důvodů existují 2 varianty produktu ENOVIA SmarTeam Design Express: for CATIA (ENOVIA Smarteam i CATIA jsou produkty společnosti Dassault Systèmes) a for MultiCAD (s integrací CAD systémů SolidWorks, Autodesk Inventor, Solid Edge a Pro/ENGINEER). SDE pro CATIA Technodat úspěšně implementoval v ČZ a.s., v divizi Nástrojárna (www.czas.cz), v Promens a.s. (www.promens.com), v Kasko - Formy spol. s r.o. (www.kasko.cz) a v současné době probíhá rozsáhlá implementace s vysokou mírou kustomizace a přidané hodnoty k SDE ze strany Technodat (včetně integrace s ERP systémem Helios) ve společnosti KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o. (www.container.cz).
Nás ale především v tuto chvíli zajímají reference varianty SDE pro systém Autodesk Inventor, která umožňuje m. j. jeho uživatelům efektivně spolupracovat při tvorbě konstrukčního návrhu a optimálně spravovat a řídit projekty a jejich dokumentaci včetně Inventor 3D sestav, 3D dílů a 2D výkresů (včetně AutoCAD). V současné době probíhá implementace tohoto řešení ve společnosti ENVI-PUR, s.r.o. (www.envi-pur.cz), renomovaného výrobce čistíren odpadních vod, kde na samém počátku projektu implementace byla provedena vstupní analýza PLM (čili expertní diagnostika stávajících systémů, technologií a procesů ve vztahu ke správě a řízení výrobkových dat a dokumentace) včetně úspěšné obhajoby návrhu cílového řešení. Nyní se nacházíme ve fázi implementace základního PDM řešení pro 7 konstrukčních pracovišť Inventor s cílem v dalších etapách rozšířit počet těchto konstrukčních pracovišť až na 12 (to je aktuální počet Autodesk Inventor instalací ve společnosti ENVI-PUR) a dále rozšiřovat systém i v ostatních útvarech TPV, ale i v ekonomických a obchodních útvarech, a to včetně integrace s ERP systémem SAP, který je ve společnosti od letošního roku využíván. S pracovníky a majiteli společnosti ENVI-PUR je předběžně dohodnuto, že po završení první etapy implementace SDE lze případným dalším zájemcům o námi nabízené SDE řešení toto předvést v reálné praxi.
A na úplný závěr snad ještě seznam společností, které aktuálně uvažují o blízké implementaci řešení SDE pro Autodesk Inventor a se kterými byla již započata vstupní jednání včetně tzv. mini analýzy PLM: SOR Libchavy, přední výrobce autobusů střední třídy (22 instalací Inventor), AEV Kroměříž, výrobce elektroniky pro automobilní a letecký průmysl (1 instalace CATIA V5, 1 instalace Inventor), LAC Hrušovany u Brna, výrobce průmyslových pecí (12 instalací Inventor) a čerstvě i NIOB Hluk, výrobce nerezových zařízení pro potravinářský průmysl (8 instalací Inventor). |