Možnosti a přínosy virtualizace serverů při implementaci CAx/PLM řešení
Z počátku byla výroba zaměřena spíše na produkty určené do spotřebitelské sítě jako například různé autodoplňky, obuvnické komponenty a jiný sortiment. Později se produkce rozšířila o dodávky sériových dílů zejména pro automobilový a elektrotechnický průmysl.
Nejznámější a nejspíše i nejpoužívanější vizualizací je virtualizace hardwarových prostředků. Hardware je virtualizován teprve několik posledních let a je využíván nejenom pro testování a vývoj, ale také pro produktivní provoz a konsolidaci serverů. Virtualizovat hardware je možné jak na koncových stanicích, tak i na serverech. Serverová virtualizace slouží nejvíce ke konsolidaci serverů (snížení počtu fyzických strojů při zachování počtu oddělených serverových operačních systémů), zajištění vysoké dostupnosti služeb a zajištění dynamického chování serverového prostředí.
Další zajímavou úsporou a výhodou může být konsolidace diskového prostoru, kdy místo dat umístěných v jednotlivých serverech zakoupíme diskové pole, ke kterému připojíme naše servery, a na tomto poli posléze hostujeme všechny virtuální stroje. Obvyklým představitelem virtuálního diskového systému jsou disková úložiště, která nejsou připojena k jednotlivým serverům (direct attached storage, DAS), ale jsou dostupná z více serverů. Diskové systémy dostupné více serverům, případně umístěné v různých lokalitách mohou být dostupné pomocí existujících sítí (network attached storage, NAS), případně vyhrazených sítí pro diskové systémy (storage area network – SAN).
Podle posledního průzkumu stavu informační bezpečnosti v ČR 2009 je nejzávažnější bezpečnostní incident s největšími finančními dopady na společnost porucha hardware. Vysoce dostupná architektura však nemusí nutně znamenat vysoké náklady. Při implementaci PLM systému virtualizace nabízí optimální využití hardware a možnosti dalšího ladění výkonu jednotlivých serverů (aplikační, databázový event. vault server). Nehledě na to, že v případě využití virtuálních disků se nechá celý systém kdykoli a kamkoli přenést, nebo na vyžádání (například před riskantním implementačním krokem) vytvořit snímek a k němu se kdykoli později vrátit v případě, že se tento krok nezdařil. To jsou jistě nezanedbatelné výhody.
 Příklad vysoce dostupné a flexibilní architektury pro PLM systém

V případě HW poruchy serveru1 je možné provést velice rychle přesun virtuálních serverů na server 2 a zajistit tak minimalizaci výpadku aplikací. S poměrně malými náklady lze dosáhnout vysoké dostupnosti systému. Zálohovací systém Tivoli zase umožní velice rychlou obnovu síťového úložiště v případě jeho poruchy.
Přínosy virtualizace a clusteringu serverů
- Snížení investičních nákladů na servery
- Nižší náklady na maintenance
- Úspora na celkových nákladech vlastnictví (TCO) po dobu životnosti
- Zlepšení využití HW serverů
- Jednodušší zálohování virtuálních serverů, čas zálohování se zkrátí až na 1s
- Zkrácení doby výpadků při havárii SW až o 99%
- 100% odstranění rizika kolapsu systému při instalaci nových SW nebo bezpečnostních záplat
- Dynamické přidělování výkonu dle potřeby
- Zvýšení dostupnosti pomocí clusteringu
- Snížení negativního dopadu případných výpadků na klíčové podnikání vaší organizace
- Disaster recovery již do 1h od zprovoznění nového HW
- Migrace systémů ze starého na nový HW přímo za provozu
- Možnost virtualizace libovolného operačního systému
|