Pro zobrazení obrázků klikněte sem pravým tlačítkem

CATIA a ENOVIA SmarTeam ve společnosti Kasko-Formy spol. s r.o.


Z počátku byla výroba zaměřena spíše na produkty určené do spotřebitelské sítě jako například různé autodoplňky, obuvnické komponenty a jiný sortiment. Později se produkce rozšířila o dodávky sériových dílů zejména pro automobilový a elektrotechnický průmysl.

Od svého vzniku prošla společnost dynamickým vývojem. Malá a neznámá firma produkující na zastaralých strojích s úzkým sortimentem výrobků si postupně vybudovala v náročném konkurenčním prostředí pozici spolehlivého dodavatele pro celou řadu tuzemských i zahraničních firem. Postupně byly nahrazeny zastaralé stroje novými a pořízena moderní technologie. Současně s modernizací strojního parku prošel značnými změnami i celý areál firmy. Původní prostory byly rekonstruovány a rovněž byly vybudovány moderní výrobní a skladovací haly.

V roce 2005 byla otevřena nová nástrojárna Kasko-Formy, do jejichž prostor bylo zároveň přestěhováno oddělení vývoje a konstrukce.

V podmínkách naší nástrojárny jsme schopni vyrobit formy do hmotnosti 3 tun a rozměrů cca 800 x 600 x 600mm.

Dle potřeby a požadavků zákazníků také úzce spolupracujeme s ověřenými  čínskými nástrojárnami na výrobě vstřikovacích forem zejména vyšších hmotností od 3 do 15 tun, rozměrů cca 1500 x 1600 x 1300mm, přičemž první zkoušky probíhají v Číně za naší účasti a následné korekce probíhají po přepravě forem v naší provozovně.

Nástrojárna je vybavena speciálními technologiemi a moderními stroji, jako jsou např. elektroerozivní stroje od firmy Ingersoll Gantry, ale také obráběcí centra od firmy Hermle nebo Deckel Maho. Provoz firmy rovněž disponuje drátovou řezačkou Fanuc.

Konstrukční oddělení se zabývá vývojem dílů a konstrukcí vstřikovacích forem pro automobilový průmysl. Z toho důvodu byla v roce 1998 zakoupena první licence CATIA V4 a o dva roky později druhá. S postupem času a vývojem software CATIA začala firma uvažovat o přechodu k nové verzi. V poptávkovém řízení na migraci z V4 na V5 zvítězila firma Technodat Zlín. Zároveň s touto migrací došlo i k rozšíření CATIA V5 na další 3 pracoviště. Firma měla k dispozici v té době licence MD2, HD2, 2xCAT+MCE, 1xCAT a 1xCCV.

Pro zajištění kompletního servisu pro naše zákazníky byl v témže roce zakoupen software pro provádění analýz vstřikování. Jednalo se o software CadMould, v němž je možné simulovat chování vstřikovaných plastových výlisků.

Útvar konstrukce zabezpečuje zpracování technické dokumentace plastových dílů, vstřikovacích forem a jiných nástrojů jako jsou technologické, kontrolní, dochlazovací přípravky, a to kompletně ve 3D a výkresovou dokumentaci ve 2D. Jsme schopni konstruovat i dvou-komponentní vstřikovací nástroje.

Při tomto stylu práce začala firma řešit problémy se správou velkého objemu dat, které byly zpracovávány lokálně a zálohovány na síťových discích. Taktéž byl řešen problém, zda konstruktér v případě úpravy pracuje opravdu na posledním stavu dat.

V roce 2009 byla opět oslovena firma Technodat s požadavkem na řešení těchto problémů. Po představení možností ENOVIA SmarTeam Design Express (SDE) a zvážení přínosů a nákladů došlo k rozšíření SDE na všechna pracoviště CATIA V5. Následná implementace SDE firmou Technodat zohlednila veškeré další naše detailní požadavky na PLM systém. Z důvodu možnosti přístupů k nativním datům i na manažerských postech byly zakoupeny dvě licence DV1 pro prohlížení těchto souborů.

Tato implementace nám vyřešila naše problémy se správou a aktuálností dat. Dále také došlo ke zrychlení některých činností na úseku konstrukce, a to hlavně při tvorbě 2D výkresové dokumentace v porovnání s dosavadním stylem práce. Dále byl také velký přínos s ohledem na množství dat, kde došlo ke snížení objemu dat. Výhodou tohoto řešení je rychlý náhled na data přímo v prostředí SDE, a to jak na 3D data, tak i 2D výkresy. Též je zde možné ke každému projektu evidovat i obecné dokumenty jako např. komunikaci se zákazníkem, měrové protokoly jednotlivých dílů, technologické parametry vstřikování apod.

SDE jsme rozšířili i na útvar nových projektů, kde dochází k evidenci nabídek a poptávek zpracovávaných našimi pracovníky. Zde je přínos v rychlé dohledatelnosti již zaslaných nabídek nebo poptávek a tím i jejich rychlé aktualizaci.

Díky tomuto řešení vidíme potenciál do budoucna. Mohlo by dojít k rozšíření systému přímo do výroby pro tzv. bezvýkresovou dokumentaci, která by přinesla velkou úsporu času.

Chceme, aby se naše firma rozvíjela i nadále v podobném duchu a věříme, že budeme spolehlivým partnerem pro své zákazníky, kteří chtějí vsadit zejména na kvalitu našich výrobků a služeb.

Ing. Richard Staněk, vedoucí vývoje a konstrukce
http://www.kasko.cz/


"TECHNODAT PLM e-zin" je publikován nepravidelně v intervalu 1-3 měsíce.
V případě, že si nepřejete být informováni o podobných sděleních, klikněte na odkaz
NEZASILAT INFORMACE.

© TECHNODAT 2010. Všechna práva vyhrazena. Tento e-mail navazuje na předchozí obchodní korespondenci resp. na Váš zájem o řešení CATIA projevený na veletrzích či výstavách - nejedná se o nevyžádanou korespondenci.
Odesílatelem tohoto obchodního sdělení je TECHNODAT, CAE-systémy, s.r.o., Zlín, Tř. T. Bati 3295, IČ: 46902104