PWO UNITOOLS CZ - cesta od vize k realizaci

A na počátku byla vize …
Byla to vize několika lidí, kteří se v roce 1992 rozhodli postavit na zelené louce společnost UNITOOLS, která se soustředila na výrobu vstřikovacích forem a přípravků. A když se tito lidé zamýšleli, co by jim poskytlo na trhu konkurenční výhodu, vybrali si jako jedno z řešení zavedení CAD/CAM systému do rychle rostoucího segmentu nástrojů pro díly s volně tvarovanými plochami.

A tak začalo partnerství se společností Technodat, když prvním implementovaným řešením byl software Euclid3.
To už je historie. Ale základní vize zůstává i dnes a naše společnost PWO UNITOOLS CZ jde dál cestou, která se snaží zachytit každou možnou inovaci a zlepšení, které nám umožní se posunout vpřed. Osobně stále považuji oblast počítačové podpory, CAx a PLM řešení, za nejrychleji se rozvíjející oblasti, a to nejenom v našem oboru. Je přitom patrné, že kdo se „nevyvezl“ na této vlně, měl nebo má značné problémy.
Nicméně i my jsme měrou výraznou museli změnit úhel pohledu na to, v čem je v současné době ukrytý největší potenciál této oblasti. Od prosté implementace „krabice“ s instalačním CD jsme přešli na rozsáhlou oblast „customizace“ CAx řešení. Dnes se již nesnažíme hledat hotová řešení, ale naopak využíváme naše know-how a CAx nástroje pro stavbu komplexního systému, který výrazně optimalizuje procesy v rámci vývoje a konstrukce. Tím se nám výrazně daří snížit výrobní náklady, jak v oblasti kvality (nekvality), tak i v přímých nákladech nutných nejen na konstrukci, ale i výrobu, montáž a optimalizaci nástrojů.

Proto, abychom byli schopni jít touto cestou, je jednou z podmínek partner, který na sobě tvrdě pracuje a poskytuje nám zpětnou vazbu, jestli cesta, kterou jdeme směrem ke splnění naší vize, je správná či nikoliv. A pokud je cílem být nejlepší v oboru, nemáte jinou možnost, než si najít partnery se stejným cílem, či pohledem na slovo úspěch. V našem případě se mezi hlavní partnery řadila a stále řadí společnost Technodat, která nám dlouhodobě pomáhá nacházet nové pohledy a přístupy k naší každodenní práci.
Dále je možné zmínit samotnou podstatu spolupráce s dodavateli, kde je důležitým prvkem nejen zpětná vazba a komunikace k řešené problematice, ale také vzájemná informovanost o novinkách dostupných na trhu CAx technologií a především o stavu implementace CAx řešení u dalších firem, například formou auditu.
Pokud se vrátím k počátku aktivit, které posunuly naši společnost PWO UNITOOLS CZ na současnou úroveň, pak je potřeba říci, že to bylo provedení analýzy úzkých míst, které vedlo ke zvýšení produktivity a minimalizace chyb. A to v oblastech:
- Organizační předpoklady, kde základní otázkou bylo: „Která rozhodnutí mohou být rychlejší / jak efektivněji hledat optimální řešení?“
- Technické předpoklady s navazující otázkou: „Které z prací dělají konstruktéři zbytečně nebo opakovaně a kde vznikají v procesu konstrukce opakované chyby?“
Z těchto analýz jsme pak dostali soubor odpovědí nebo oblastí, na které jsme se cíleně zaměřili a hledali řešení ve spolupráci s naším dodavatelem – společností Technodat. Byly vytipovány softwarové nástroje, které jsou součástí základního balíku systému CATIA, ale i nadstavbové nástroje, do kterých bylo nutné investovat další prostředky. Namátkou lze zmínit některé z hlavních nástrojů, jako jsou CATIA makra, Knowledge Advisor nebo Tooling Design.
Chci zmínit i implementační období, kdy základním předpokladem úspěchu bylo a je zapojení jednotlivých konstruktérů, protože tyto nástroje dle našich zkušeností nelze implementovat shora, ale musí být tvořeny na základě zkušeností jednotlivých pracovníků. Musím však upozornit, že prvotní reakcí konstruktéra je v mnohých případech odpor, který přichází z důvodu vytváření pravidel a postupů, které omezují jeho „tvořivost“. Základním předpokladem tedy musí být standardizace procesů, kdy je možné začít pracovat s pojmy jako je souběžné konstruování více konstruktérů na jednom nástroji nebo eliminace ztrátových časů vlivem záměny odpovědného konstruktéra.

Z našich zkušeností také vyplývá, že někdy může být zavádění příslušné inovace značně složité, protože pokud vyberete správného pracovníka, který se upnul na danou problematiku a věří nastoupené cestě, tak se mnohdy stává, že ostatní členové kolektivu reagují stále rezervovaně. V těchto případech je značně složité dosáhnout předpokládané úspory v krátkém časovém horizontu. Jedna ze šancí, kterou firma má, je vytvoření konkurenčního prostředí, kdy lze po krátké době sledovat, že spotřebovaná doba na konstrukční práce je při použití vytvořených inovací nižší. Ostatní pracovníci pak jsou ochotni jít novou cestou, protože si uvědomují dopad vyšší spotřeby času na jejich profesní postavení.
Pokud se vrátím k jádru těchto aktivit, pak lze říci, že pro nás bylo příjemným překvapením sledování ukazatelů, které jsme si stanovili jako nosné pro hodnocení efektivity těchto činností. Z těch hlavních mohu zmínit:
- Zkrácení času na konstrukci nástroje o 30 – 50% v průběhu cca 4 let
- Snížení nákladů na neshody až o 90 %
- Snížení nákladů na o dladění zakázky – tvorbu změnového řízení až o 50%
- Snížení celkových nákladů na konstrukci o 30 % za 2-3 roky
- Lepší motivace konstruktérů – mohou vykonávat činnosti s vysokou přidanou hodnotou místo nepopulárních rutinně opakovaných činností
V úvodu článku jsem zmínil, že naše společnost byla založena jako nástrojárna, kdy specialitou byly především vstřikovací formy, a tak považuji za vhodné závěrem říci několik slov o aktuální pozici naší společnosti na trhu.
Naše společnost PWO UNITOOLS CZ je v současné době rozdělena do dvou profit center a jako celek je součástí nadnárodního koncernu PWO. Jedním z profit center je sériová výroba – lisovna, která nabízí služby v oblasti vývoje a montáží kovových sestav a lisování plechových dílů. Jsme specializováni především na komponenty sedaček a sloupku řízení, ale lisujeme i vnitřní díly karoserie. Našimi důležitými zákazníky jsou především Škoda-Auto a firmy působící v oblasti automotive jako Brose, Faurecia a TRW. Oblast lisování nabízí možnosti produkce na 2 transferových lisech s tonáží 1250t, dvou postupových lisech o tonáži 500t a 80t a dvou hydraulických lisech o tonáži 400t. Oblast montáží nabízí jak kompletaci podsestav i sestav na jednoúčelových zařízeních, tak i svařování bodové, odporové a svařování v robotických celách. Celkový počet pracovníků v oblasti sériové výroby se aktuálně pohybuje na počtu zhruba 120 zaměstnanců včetně servisních oddělení.

Druhým profit centrem zůstala oblast nástrojárny, která ale změnila svou specializaci na oblast nástrojů pro zpracování plechů. A tak je naší dnešní hlavní náplní konstrukce, výroba a montáž transferových, postupových a blokových nástrojů, kdy zakázky, které realizujeme, jsou v převážné míře pro naše zákazníky z řad význačných zpracovatelů plechu jak z ČR, SR, tak i SRN nebo Rakouska. Pro koncernové potřeby realizujeme zhruba okolo 40% obratu nástrojárny. V nástrojárně je cca 175 zaměstnanců, a to včetně servisních oddělení. Uváděné počty zaměstnanců jsou bez agenturních pracovníků.
Ing. Marek Vozák
PWO UNITOOLS CZ a.s.
|